Het Metaal-element: ruimte innemen en loslaten
Binnen de vijf-elementenleer hoort het Metaal-element bij de nazomer en de herfst, grofweg van 7 augustus tot 20 oktober. De natuur trekt zich langzaam terug. Bladeren vallen, de lucht verandert en wat niet meer nodig is, wordt losgelaten.
Dat klinkt heel vanzelfsprekend. Tot je het zelf moet doen. Dan blijken we soms ineens bijzonder gehecht aan alles wat we eigenlijk achter ons wilden laten.
De belangrijkste emotie die bij Metaal hoort, is verdriet. De meridianen die ermee verbonden zijn, zijn de longmeridiaan en de dikke-darmmeridiaan. Binnen de kinesiologie kijken we niet alleen naar deze meridianen als lichamelijke systemen, maar ook naar wat ze metaforisch laten zien.
Heb jij voldoende ruimte om adem te halen?
De longmeridiaan gaat over ademhalen en over je eigen ruimte innemen. Durf je te zeggen wat je denkt? Neem je tijd voor jezelf? Of ben je vooral bezig met wat anderen nodig hebben?
Veel mensen — en zeker veel vrouwen die ik in mijn praktijk spreek — zijn daar behoorlijk goed in. Zorgen, regelen en doorgaan lukt meestal prima. Ruimte innemen voor zichzelf staat vaak wat lager op de lijst. Als het al op de lijst staat.
Wanneer je last hebt van je longen of luchtwegen, kun je jezelf daarom ook eens afvragen:
- Waar houd ik mezelf in?
- Heb ik voldoende ruimte om vrij te ademen en te spreken?
- Loop ik vooral voor anderen te zorgen?
- Wat heb ík op dit moment nodig?
Vanuit mijn ervaring en visie staat een lichamelijke klacht nooit helemaal los van emotie. Wat je voelt, inhoudt of langere tijd met je meedraagt, heeft invloed op je lichaam — ook wanneer je die verbinding zelf nog niet ziet. Dat betekent niet dat we het lichamelijke deel negeren. Juist niet. Het één sluit het ander niet uit. Maar alleen naar de plek van de klacht kijken, vertelt vaak niet het hele verhaal.
Wat mag je loslaten?
De dikke-darmmeridiaan staat binnen de vijf-elementenleer voor loslaten. Letterlijk zorgt de dikke darm ervoor dat je lichaam afscheid neemt van wat niet meer nodig is. Diezelfde beweging zien we vaak terug op emotioneel vlak.
Bij constipatie kun je kijken naar wat je moeilijk loslaat. Oude gebeurtenissen, overtuigingen, verantwoordelijkheden of misschien de behoefte om alles onder controle te houden.
Bij dunne ontlasting kan juist de andere kant zichtbaar worden: dingen te snel van je afzetten, voordat je werkelijk hebt gevoeld of verwerkt wat er speelt.
Dit is geen simpele rekensom waarbij één klacht altijd één betekenis heeft. Zo werkt een mens gelukkig niet. Het geeft wel een andere ingang om te onderzoeken waar jouw lichaam uit balans raakt.
Het Metaal-element en de huid
Ook de huid hoort bij het Metaal-element. Bij een onbalans zien we regelmatig een droge, vale of vermoeide huid. De huid mist dan kleur, zachtheid of levendigheid en kan wel wat extra ondersteuning gebruiken.
Binnen de vijf-elementenleer kijken we daarom niet alleen naar wat je op de huid smeert. We kijken ook naar voeding, stress, herstel en de manier waarop je met grenzen en emoties omgaat. Alles staat met elkaar in verbinding.
Het Metaal-element ondersteunen
In mijn praktijk werk ik onder andere met het Phyt’Ether-serum Metal. De geur kan worden gebruikt als ondersteuning bij het werken met het Metaal-element. Gebruik het serum volgens het advies op de verpakking of volgens het persoonlijke advies dat je van mij hebt gekregen.
Heb je aanhoudende, ernstige of onverklaarbare lichamelijke klachten? Laat deze dan altijd beoordelen door een arts. Kinesiologie vervangt geen medische zorg, maar kan wel helpen om breder te kijken naar wat jouw lichaam nodig heeft.
Wat vertelt jouw lichaam?
Misschien herken je iets in het Metaal-element. Dat je weinig ruimte inneemt, lang blijft vasthouden aan iets wat voorbij is of merkt dat verdriet meer invloed heeft dan je dacht.
Je hoeft niet direct alles los te laten. Soms begint verandering gewoon met eerlijk zien wat je nog vasthoudt. Dat is vaak al een hele stap.
Wil je samen onderzoeken waar jouw lichaam uit balans raakt en wat jou kan helpen? Lees dan meer over kinesiologie of maak een afspraak.




